Zamknij
Prosto z rynku - PR w polityce info

Raport Procontent Communication: Politycy przed kamerą

Paweł Gębusiak, 2013-02-18 19:51:42

Politycy to prawdziwe „zwierzęta medialne”. Według raportu Procontent Communication, lubią, gdy dziennikarze się nimi interesują i proszą o komentarz. 90% badanych posłów i senatorów uznało, że lubi, gdy dziennikarze się nimi interesują. Jednocześnie prawie 70 % z nich źle ocenia wypowiedzi swoich kolegów wskazując, że nie potrafią oni wiarygodnie przedstawić danych o polskiej gospodarce.


Blisko 65,6% ankietowanych polityków chciałoby częściej pojawiać się w mediach, tylko 16, 4% nie chce większej aktywności medialnej, a 18 % nie ma zdania w tej kwestii .


„Na co dzień zżymamy się słysząc wypowiedzi polityków w mediach - ich słowne przepychanki i ataki. Źle reagujemy na agresywny język i zachowania naszych decydentów. Coraz częściej analizujemy też narzędzia public relations z jakich korzystają oraz obierane przez nich strategie komunikacyjne. Powoli jako społeczeństwo uczymy się, e u polityka przeprosiny i łzy często służą zachowaniu stanowiska. W naszej ocenie jesteśmy coraz bardziej krytyczni a zawód polityka plasuje się na szarym końcu pod względem zaufania społecznego. To wszystko nie odstrasza jednak polityków od kamer. Wręcz przeciwnie badania wskazują, że prawie 2/3 posłów i senatorów czuje niedosyt w kontaktach z mediami.” – komentuje Iwona Kubicz, ekspert ds. kształtowania wizerunku.


Tylko 9,8% uczestników badania uważa, że wypada bardzo dobrze w wystąpieniach przed kamerą. Porównywalna grupa zapytanych ocenia swoje umiejętności prezentacji poglądów w mediach jako dobre 41%, a 47% polityków twierdzi, że choć radzi sobie dobrze, mogliby wiele poprawić. Co ciekawe, w badanej grupie nie było osób, które nie radzą sobie z wystąpieniami przed kamerą (0%).


„Z oceny polityków wynika, że dość swobodnie czują się oni w kontaktach z mediami. Mają też dobre zdanie nt. swoich wystąpień i ogromną chęć stawania przed kamerą. Od częstego pojawiania się w mediach nie jest ich nawet w stanie odstraszyć przekonanie o tym, iż media manipulują ich wypowiedziami. Co ciekawe politycy nie podchodzą do siebie bez krytycznie. Wielu z nich czuje, że mogłoby dopracować swoje wystąpienia przed kamerą i poprawić coś w swoim medialnym wizerunku. Bardzo surowi są jednak w stosunku do swoich kolegów po fachu, którym zarzucają brak wiarygodności.” podkreśla Iwona Kubicz, ekspert w dziedzinie komunikacji Prezes Zarządu Procontent Communication


Na pytanie, czy media manipulują wypowiedziami polityków, ok. 70 % uczestników badania odpowiedziało – tak, jednocześnie oceniając, że ponad 67% polityków nie potrafi w wiarygodny sposób przekazać informacji o stanie polskiej gospodarki.

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...