Zamknij
Relacje

Przyjaciel Wrocławia czyli przyjaźń po polsku

Katarzyna Harmata, 2009-09-07 05:09:25

29 2008r.  października na jednej z sal gimnastycznych warszawskiego gimnazjum, zamiast zwykłych zajęć wf-u odbyła się konferencja prasowa prezentująca wyniki badania „Przyjaźń po polsku” przeprowadzonego na zlecenie miasta Wrocław przez TNS OBOP. Autorem badania jest prof. Janusz Czapiński, psycholog i współtwórca największego w Polsce projektu badań panelowych „Diagnoza Społeczna”. Mimo gościa specjalnego konferencji - aktorki i równocześnie ambasadora Wrocławia – Olgi Bończyk, frekwencja przybyłych na spotkanie dziennikarzy pozostawiała wiele do życzenia.

Wrocław – the meeting place

Wrocław – the meeting place to hasło promujące stolicę Dolnego Śląska. Zabytkowe kamieniczki, nastrojowy rynek, puby tętniące życiem do późnych godziny nocnych – te i inne atrakcje sprawiają, iż każdy z nas choć raz we Wrocławiu był lub być planuje. Łatwo więc skojarzyć to miasto z przyjemną atmosferą, idealną do zawierania przyjaźni. Do podobnych wniosków doszło Biuro Promocji Miasta UM Wrocławia wpisując badanie „Przyjaźń po polsku” do elementów swojej kampanii promocyjnej. „Wrocław jest miastem dynamicznym, otwartym i przede wszystkim przyjaznym, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakimi przyjaciółmi są Polacy i jaką wartość ma dla nich przyjaźń, a przy okazji rozpocząć ogólnopolską debatę na temat przyjaźni i przyjaciół” - mówił Paweł Romaszkan, dyrektor Biura Promocji Wrocławia. Debata rozpoczęła się na dobre a jej ukoronowaniem będzie przypadający na 9 czerwca
Dzień Przyjaźni. Jak wynika z badań, Wrocław jest drugim w Polsce miastem najbardziej kojarzonym z przyjaźnią. „Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni wynikiem badania dotyczącego miasta kojarzącego się z przyjaźnią. Cieszymy się, że Wrocław został tak wysoko oceniony. Mamy też nadzieję, że dzięki naszej kampanii, w przyszłym roku będziemy na pierwszym miejscu” - zapowiada Małgorzata Wojciechowska z Biura Promocji.

Przyjaciele, czyli...

Przyjaciele, czyli jedna dusza w dwóch ciałach - jak mawiał Arystoteles. „Ogromna liczba badań dowodzi, że przyjaźń jest dobra na wszystko. Powinni ją przepisywać lekarze jako środek wzmacniający odporność na somatyczne skutki stresu, psychoterapeuci dla wzmocnienia pogody ducha czy doradcy finansowi w celu lepszego radzenia sobie z trudnościami materialnymi. Nic dziwnego zatem, że związki z przyjaciółmi cenimy niemal równie wysoko jak relacje z najbliższymi w rodzinie” – komentował Czapiński. Wyniki badania szczegółowo przedstawiają obraz Polaka i jego stosunku do przyjaźni oraz przyjaciół. Pokazują, iż zarówno dla kobiet jak i mężczyzn wśród ogromu cech osobowości przyjaciela najbardziej liczy się szczerość. Na dalszym miejscu pojawiają się m.in.: lojalność, uczciwość, wierność. O dziwno najmniej pożądaną u przyjaciela cechą jest … inteligencja. ( Czyżby wynikało to z polskiego kompleksu niższości? ) Badania wykazały również, że to kobiety częściej niż mężczyźni należą do najlepszych przyjaciół, a przyjaźń jest dość homogeniczna - u 79,5% mężczyzn najlepszy przyjaciel jest mężczyzną i u 80% kobiet najlepszym przyjacielem jest kobieta.Związek z najlepszym przyjacielem jest bardzo trwały. Trwa przeciętnie 19 lat (połowę życia respondenta). Trwałość przyjaźni jest nieco większa wśród kobiet niż wśród mężczyzn, ale wynika to jedynie z faktu, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Polacy najczęściej nawiązują przyjaźnie w miejscu zamieszkania (zwłaszcza kobiety), w przedszkolu/szkole (zwłaszcza mężczyźni) lub w miejscu pracy. Natomiast z przyjacielem na ogół spotykają się w domu – własnym lub jego. Badania uwydatniają fakt, iż w dużych miastach kobiety mają nieco większą liczbę przyjaciół od mężczyzn, ale wraz ze spadkiem wielkości miejsca zamieszkania następuje drastyczne odwrócenie tych proporcji, tak, że na wsi mężczyźni mają przyjaciół niemal dwukrotnie więcej niż kobiety. Istotne jest także wykształcenie. Wśród osób z wyższym wykształceniem jest ponad dwukrotnie mniejszy odsetek bez przyjaciół niż wśród osób z wykształceniem podstawowym (niezależnie od wieku i płci).

Czy jesteś przyjacielem Wrocławia?

Poza badaniem „Przyjaźń po polsku” Wrocław planuje wiele działań związanych z przyjaźnią, m.in. wybór „Przyjaciela Wrocławia”. Do współpracy nad projektem został zaproszony Wojciech Eichelberger, który wspólnie z prof. Czapińskim będzie czuwał nad jego stroną merytoryczną. Partnerami medialnymi projektu są Dziennik oraz Radio Zet.
„Przyjaciel Wrocławia” zostanie wybrany 9 czerwca (w Dzień Przyjaźni), spośród osób zasłużonych dla miasta przez jury, w skład którego wejdą ambasadorzy Wrocławia - aktorzy: Olga Bończyk i Robert Gonera, pisarz Marek Krajewski oraz prof. Jan Miodek. W ramach kampanii planowany jest również konkurs dla internautów, którzy na specjalnie przygotowanej stronie www.terazwroclaw.pl/przyjacielwroclawia będą mogli wytypować osobę do odznaczenia medalem Amicusa i tytułem „Przyjaciela Wrocławia” oraz śledzić najnowsze wydarzenia związane z kampanią.

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Katarzyna Harmata

W T-Mobile wystarczy zadzwonić raz, by załatwić sprawę – nowa kampania reklamowa T-Mobile dla Firm

T-Mobile startuje z kampanią reklamową skierowaną do przedsiębiorców. Tym razem w roli głównej występuje Bogusław Linda. ...

NO-SPA już na Instagramie i Pintereście!

NO-SPA® dociera do swojej grupy docelowej nie tylko za pośrednictwem tradycyjnych środków przekazu. Z uwagi, iż ...

Superpolisa.pl promuje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw

Superpolisa.pl promuje ubezpieczenia kilkunastu towarzystw

Ruszyła kampania reklamowa Superpolisa.pl, platformy sprzedaży ubezpieczeń kilkunastu Towarzystw Ubezpieczeniowych dostępnej w trzech kanałach: internet, call ...