Zamknij
Wiedza PR - Studium przypadku

Najazd Wikingów na stolicę

Witold Sokołowski, 2014-12-04 00:40:12

Grupa Marketingowa ArtGroup jest autorem koncepcji kampanii promocyjnej, która w bardzo oryginalny sposób przybliżyła mieszkańcom Warszawy ideę Funduszy norweskich i EOG. W ramach kampanii przyjaźnie nastawieni Wikingowie pojawili się w stolicy, by towarzyszyć uczestnikom gry miejskiej, zorganizowanej na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Cel

Nadrzędnym celem kampanii promocyjnej gry „Wyprawa Wikingów” było zainteresowanie mieszkańców Warszawy tematem Funduszy norweskich i EOG. Polska jest jednym z największych beneficjentów środków finansowych, które są przekazywane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię. Całkowita, bezzwrotna pomoc, którą otrzymują Polacy wynosi niemal miliard euro. Fundusze wspomagają niwelowanie różnic ekonomicznych i społecznych w Europie. Do tej pory ustanowiono aż 17 programów, które wsparły finansowo m.in.: postawy proekologiczne, promocję społeczeństwa obywatelskiego czy ochronę dziedzictwa kulturowego. „Wyprawa Wikingów” została zorganizowana na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Ta instytucja została ustanowiona jako Krajowy Punkt Kontaktowy w Polsce i jest odpowiedzialna za nadzór, koordynację i wdrożenie programów na terenie naszego kraju.

Grupa docelowa

Grupę docelową kampanii stanowili mieszkańcy Warszawy, wśród nich aktywne, poszukujące ciekawej rozrywki osoby w wieku od 18 do 40 lat.

Czas trwania

Kampania „Wyprawa Wikingów” trwała od 19 sierpnia do 20 września 2014 r.

Kreacja

Gra miejska miała niecodzienną oprawę wizualną. Inspiracji w jej stworzeniu należy szukać w głośnym słuchowisku Orsona Wellesa „Wojna światów”. Oto stolica naszego państwa stała się celem najazdu Wikingów, którzy, w przeciwieństwie do bohaterów słynnej adaptacji radiowej, wzbudzali sympatię i mieli bardzo pokojowe zamiary. Uczestnicy gry, która w sobotnie przedpołudnie 20 września rozpoczęła się na Skwerze Kahla w Warszawie, bawili się i poszerzali swoją wiedzę dotyczącą Funduszy i zasad ich funkcjonowania. Towarzyszyli im Wikingowie, którzy dzień wcześniej przekonywali mieszkańców Warszawy o słuszności swej pokojowej misji. Wzbudzali sensację wśród przechodniów, wyróżniając się strojem oraz zachowaniem i skupiali uwagę mieszkańców miasta, pozując do fotografii i wręczając ulotki informujące o sobotniej grze miejskiej. Była to forma happeningu, będąca równocześnie zapowiedzią sobotnich wydarzeń na Skwerze Kahla.

Przebieg

Komunikacja była prowadzona za pomocą oficjalnej strony internetowej: www.wyprawawikingow.pl oraz profilu facebook.com/wyprawawikingow. Obydwa narzędzia informacyjne pojawiły się w Internecie 19 sierpnia 2014 r. Ich treść wypełniał aranżowany dialog ze Svenem – głównym bohaterem i wodzem Wyprawy. Profil, ze względu na swą interaktywność, zachęcał fanów do komentarzy i udziału w zabawach słownych, nawiązujących do usposobienia oraz historii Wikingów. Wiele z nich miało charakter ćwiczeń, opartych o tłumaczenie tzw. „przykazań”, które przedstawione w trakcie gry Svenowi, zapewniały zdobycie dodatkowych punktów. Humor, zachęta do nauki języka norweskiego, a także przygody przedstawione w komiksowy sposób, nakłaniały do uczestnictwa i wspólnej zabawy 20 września. Rejestracja uczestników zabawy odbywała się za pomocą formularza, zamieszczonego na oficjalnej stronie gry. Liczba osób, które zgłosiły chęć udziału w wydarzeniu wyniosła 180. Uczestnicy startowali w zespołach, których zadaniem było uzyskanie jak największej liczby punktów. Sven wraz z Wikingami towarzyszył uczestnikom i był obecny (on i jego sobowtóry) w każdym punkcie, w którym zespoły wykonywały zadania. Wikingowie wręczali nagrody w trakcie finału gry, który odbył się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zwycięzcy wygrali wycieczki lotnicze do Norwegii. Zdobywcy drugiego miejsca odebrali bony podarunkowe o wartości 300 zł każdy do wykorzystania w księgarniach sieci Matras, a trzeciego kupon na bilet do kina Kinoteka oraz karty Kinoteka Klub.

Efekty

W ramach kampanii prowadzonej w sieci Grupa Marketingowa ArtGroup dotarła z przekazem informacyjnym do prawie 21 tysięcy użytkowników Internetu. Korzyści, których Polacy doświadczają dzięki wsparciu finansowemu z Funduszy norweskich i EOG to tematyka, którą trudno zainteresować osoby w wieku 18 – 28 lat. Animatorzy, przebrani za legendarnych wojowników oraz przesunięcie wszelkich aktywności komunikacyjnych na portal społecznościowy i oficjalną stronę internetową, pomogły precyzyjnie docierać z informacjami do tych osób, które nie poświęcają uwagi tematom ekonomicznym.

Strona 1 z 1 1

Oceń artykuł:

Dotychczasowe komentarze
0
komentarzy
Dodaj komentarz jako pierwszy.
Twój komentarzAby skomentować ten artykuł musisz być członkiem społeczności Epr.pl. Zarejestruj się lub zaloguj się tutaj, a następnie wróć do tego artykułu.


Witold Sokołowski

Z wykształcenia anglista, z zamiłowania internauta. Absolwent Amerykanistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Wydawca kilku serwisów internetowych, m.in. Epr.pl, Camido.pl, Sportowa.tv.

„Wejdź do gry” z Heinekenem i Jose Mourinho

Codzienne losowania, innowacyjne nagrody i inspirujący Jose Mourinho - 14 lutego, wraz ze startem fazy pucharowej ...

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Wellman i Bujakiewicz jak Kalisz z Palikotem

Właściciel marki Škoda Auto, Volkswagen Group Polska, prowadzi na swojej stronie internetowej kampanię „ŠKODA – Talk ...

Gest, który uczyni cię wiarygodnym

Położenie ręki na sercu może zwiększyć wiarygodność gestykulującego, a nawet wpłynąć na jego późniejsze zachowanie. Naukowcy ...